Věda a vědci v soukolí sovětského mocenského aparátu
Bizarní příběh zbídačelých studentů, profesorů a šarlatánů, kteří se na počátku 20. století spojili se selhávající sovětskou vládou, aby vytvořili světovou supervelmoc. Od vědeckých oborů, sužovaných strachem z Velkého vědce Stalina, se očekávalo, že vyřeší kritickou situaci země: hlad, sucho, válku a bující alkoholismus. V roce Stalinovy smrti (1953) tak měl Sovětský svaz nejpočetnější a nejlépe financovanou vědeckou obec v historii, která byla jeho chloubou i terčem posměchu zbytku intelektuálního světa.
Podobné
Detailní informace
Počet stran
392
Ke stažení
pdf
Ukázka.pdf
Datum vydání
05.10.2020
Formát
165x240 mm
Hmotnost
0,796 kg
Jazyk
čeština
Původní název
Stalin and the Scientists
Původní jazyk
angličtina
Překladatel
Olga Walló
EAN
9788074299025
Věk od
15
Edice
Moderní dějiny
Typ
Kniha
Vazba
vázaná s pap. potahem s lam. přebalem
Recenze
Finmag - Průvodce stalinskou vědou
„Kniha Stalin a vědci vykresluje nejistou a vrtkavou kariéru vědců ve stalinském Rusku. Ačkoli krev a fyzické násilí ze života vědců mizí, dobové intriky a mocenské kliky mohou připomenout leckteré současné vědecké kauzy."
kultura21.cz - Hořkosladký úděl vědců za Stalina
„Stalin a vědci: Příběh triumfu a tragédie, 1905–1953. Tak zní název a podnadpis třísetstránkového textu, který bych přejmenovala spíš na Vědci za Stalina."
krajskelisty.cz - Stalin a vědci
„V roce 1953 tak měl Sovětský svaz nejpočetnější a nejlépe financovanou vědeckou obec. Jenže… Tristní nahlédnutí do jejího zákulisí vydalo nakladatelství Vyšehrad."
denikn.cz - Stalin a vědci
„Kniha vypráví o tom, jak se komunistické elity i ze zmíněného důvodu upnuly k vědě, „podporovaly ji, fetišizovaly ji, a dokonce ji chtěly ztělesňovat“. Tento proces dosáhl vrcholu v roce 1939, když Stalin ustavil cenu za vědecký výzkum, jež nesla jeho jméno.“