Literatura s názorem
Já si to všechno pamatuju

Jindřich Šídlo: Zlaté časy českých médií skončily před dvaceti lety


„Knižní rozhovor Michaela Rozsypala s Jindřichem Šídlem o politice, médiích a veřejném prostoru Já si to všechno pamatuju vydalo nakladatelství Vyšehrad. Kniha nabízí vhled do světa české mediální scény, včetně vztahu internetových a klasických médií, působení novinářů na sítích nebo podcastů očima novináře Jindřicha Šídla. "

MEDIAGURU, 25.11.2024
Já si to všechno pamatuju

Novinářští harcovníci Šídlo a Bartoníček se jali knižně vzpomínat


„Oba náleží k těm, kteří do české žurnalistiky vstoupili počátkem devadesátých let a vydrželi v oboru dodnes. Každý je ve svém „ranku“ pojmem. Ale profesně, kulturně a lidsky se liší. Jeden z nich je komentátorskou i svého druhu bavičskou hvězdou, druhý dělníkem zpravodajství. Paralelně letos seznali, že je čas se ohlédnout a sdělit cosi o stavu novinářského řemesla i o sobě samých."

ČT Art, 21.11.2024
Němý výkřik

Óeho barokně opulentní rapsodie temnoty a zmaru


„Kenzaburó Óe, nositel Nobelovy ceny za literaturu, ve svém románu Němý výkřik zkoumá temné stránky lidské duše skrze příběh dvou bratrů zmítaných rodinnými traumaty a společenskými konflikty. Dílo plné groteskní expresivity a existenciálního zoufalství reflektuje autorovy osobní zkušenosti i historické bolesti poválečného Japonska."

iliteratura.cz, 19.11.2024
Němý výkřik

Tenkrát můj bratr neznal bratra. Román nositele Nobelovy ceny je plný živočišnosti a surovosti


„Hlavní hrdina a vypravěč Němého výkřiku se jmenuje Micusaburó a je překladatel. Právě se podle všeho zaobírá převodem O mé rodině a jiné zvířeně britského přírodovědce Geralda Durrella. Byla by ovšem chyba z toho vyvodit, že román Kenzaburóa Óeho snad bude intelektuálský či půjde o rodinnou idylu. Je to přesně naopak: je plný živočišnosti a surovosti, jež se nezvladatelně vrší, přičemž bývá většinou přijímána s mlčením."

lidovky.cz, 01.11.2024
Heinrich Franz Boblig

Recenze knihy: Heinrich Franz Boblig


„Inkvizitor Heinrich Franz Boblig z Edelstadtu byl hlavní postavou románu od spisovatele Václava Kaplického Kladivo na čarodějnice a stejnojmenného filmu. Hlavní roli bravurně ztvárnil Vladimír Šmeral jako nenávistný fanatik, jehož motivem je majetkový prospěch na úkor nespravedlivě odsouzených. Byl skutečný Heinrich Franz Boblig takový? Do jaké míry se jednalo o uměleckou licenci?."

denik.cz, 30.10.2024
Němý výkřik

Němý výkřik


„Japonský spisovatel Kenzaburó Óe, nositel Nobelovy ceny za literaturu, kterou obdržel roku 1994, je českému čtenáři představen jedním ze svých nejúspěšnějších románů. Překladu se chopila Anna Cima, jež knihu opatřila i doslovem, ve kterém představuje jak samotného velikána, tak dobu, ve které žil a která jeho tvorbu znatelně poznamenala ."

lacultura.cz, 20.10.2024
H. P. Lovecraft: Proti světu, proti životu

HOUELLEBECQ: Lovecraft proti světu


„Francouzský romanopisec Michel Houellebecq (*1956) roku 1991 debutoval non fiction knihou o americkém spisovateli Howardu Phillipsi Lovecraftovi (1890-1937), sestávající z esejů Jiný svět, Úderné techniky a Holokaust. Teprve pár let nato se Houellebecq světově proslavil. Jeho první dílo o Lovecraftovi vychází teprve teď na podzim."

Neviditelný pes, 08.10.2024
Krajina roztavených zvonů

Krajina roztavených zvonů


„Krajina roztavených zvonů zaujme každého fanouška historických románů, protože zejména úvodní pasáž ze života lékaře za časů cholery je neobyčejně působivě napsaná a dialogy a jednotlivé linky dávají tušit, velký životní příběh v mistrném popisu. Pokud si odmyslíme samotný závěr, jedná se o dílo mimořádně čtivé s nečekanými dějovými zvraty a mistrným vykreslením charakterů postav, které čtenáře nadchne a nutí číst dál a dál. Krajina roztavených zvonů snese srovnání s Pavími hody nebo Sběratelem sněhu, ve kterých Jan Štifter nasadil laťku vysoko a ukazuje, že se snižováním nemáme počítat."

kritiky.cz, 30.09.2024
Labuť a lovec

Labuť a lovec


„Ač krátký, vyznačuje se příběh o labuti a lovci mysteriózní atmosférou, která čtenáře přenese tisíce let zpátky do hlubokých lesů, kde teprve začínalo tlouct srdce současné civilizace. Chvíli soucítí s Labutí, která byla vytržena ze všeho, co znala a musela se přizpůsobit životu, který pro ni byl zpátečnický. Chvíli se vžíváme do kůže Lovce, který musel čelit podezíravému pohledu svých lidí a obhajovat výběr netradiční nevěsty. V malém formátu a na málo stranách se Jiřímu Březinovi podařilo vystavět příběh, který nutí k zamyšlení a chtě nechtě v něm vnímavý čtenář najde i paralelu s děním v dnešním světě. Dech beroucí atmosféra a netradiční přetvoření legendy dělají z Labutě a lovce dílo, které dokáže čtenáře připoutat a nepustit."

kritiky.cz, 30.09.2024

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.