Literatura s názorem

Věřím v dobré konce

Dobrodějka s duší rebelky

Věra Doušová, Vladimír Kroc

Disent, občanská společnost, pomoc potřebným. Rozhovor se známou filantropkou.

Život Věry Doušové byl mimořádně bohatý – jak na události pozitivní, tak na ty pohnuté. Byla disidentkou a celoživotní kamarádkou Jiřiny Šiklové, se kterou distribuovala exilovou literaturu. Poté co byla přistižena při pokusu emigrovat se třemi dětmi do Vídně, přijala raději práci jako ekonomka, tlumočnice a učitelka u Československého lunaparku, s nímž pak po sedm let kočovala po zemích bývalého Sovětského svazu. Po revoluci asistovala s přesídlením volyňských Čechů z okolí Černobylu a vždy pomáhala ohroženým. Ve svižném rozhovoru, který vedl rozhlasový moderátor Vladimír Kroc, poznáte fascinující osudy ženy, která nikdy neztratila víru v lepší svět.

Číst více
369,00 Kč Doporučená cena
V prodeji
Podobné

Detailní informace

Počet stran 184
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 20.05.2024
Formát 130x200 mm
Hmotnost 0,339 kg
Jazyk čeština
EAN 9788076019614
Věk od 18
Edice Rozhovory
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Autor knihy

Věra Doušová Věra Doušová

Věra Doušová


Věra Doušová, rozená Mölzerová (* 8. června 1947 v Praze), je matkou tří dětí. Vystudovala psychologii a sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Se svojí bývalou kantorkou a celoživotní přítelkyní Jiřinou Šiklovou pak jedno období života uklízela v univerzitní knihovně. Zapojila se do disentu a pomáhala distribuovat exilovou literaturu. V roce 1983 byla přistižena při pokusu emigrovat se třemi dětmi do Vídně. Pro nedostatek důkazů odsouzena nebyla, ale aby zabránila eventuálním perzekucím, přijala raději práci jako ekonomka, tlumočnice a učitelka u Československého lunaparku, s nímž pak po sedm let kočovala v maringotce po zemích bývalého Sovětského svazu. Po revoluci ji oslovil prezident Václav Havel s nabídkou zorganizovat návrat volyňských Čechů z oblasti zasažené černobylskou katastrofou. Podařilo se jí přesídlit 1860 českých krajanů. Pracovala v mnoha neziskových organizacích, více než 25 let dováží použité kompenzační pomůcky ze Skandinávie a 18 let organizuje mezinárodní krajanské festivaly. V roce 2021 získala cenu Laskavec a v roce 2022 byla vyznamenána Řádem Tomáše Garrigue Masaryka. V současné době je předsedkyní největší potravinové banky u nás.

Zobrazit profil autora
Vladimír Kroc Vladimír Kroc

Vladimír Kroc


Vladimír Kroc (* 29. 4. 1966 v Plzni) vystudoval zahraniční obchod na VŠE v Praze. Moderuje zpravodajské a publicistické pořady (mj. Dvacet minut) na Radiožurnálu a ČRo Plus. Pro Českou televizi natočil několik sérií cestovatelských Postřehů odjinud (mj. z Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Afriky, Kolumbie nebo Kanárských ostrovů). Napsal několik knih, např. Letenka do neznáma o Elišce Krausové, knižní rozhovor s Petrem Bruknerem Jen tak jsem šel kolem a nejnověji knihy Jenom vize nestačí, věnovanou Marcelu Souralovi. Je ženatý, má dvě dospělé děti.

Zobrazit profil autora

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.