Literatura s názorem

Veřejní nepřátelé


Michel Houellebecq, Bernard-Henri Lévy

Inspirativní slovní přestřelka dvou předních francouzských intelektuálů

Začalo to jako neveřejná korespondence dvou zarytých protivníků. Na jedné straně Bernard-Henri Lévy, autor dnes už klasické knihy Barbarství s lidskou tváří, kterého média odmítají jako bohatého, arogantního a propagací vlastní osoby posedlého samozvaného dobroděje. Na druhé Michel Houellebecq, autor bestselleru Elementární částice, často vysmívaný jakožto sexem posedlý misogyn a údajný rasista. Tito dva kontroverzní spisovatelé si šest měsíců intenzivně dopisují, aby se vypsali z témat, která je pálí, obrazně i doslova. Dojde na ekzém i na Sartra, na ego i na levici. Výsledkem je tragikomický portrét společnosti i obou myslitelů a jiskřivá intelektuální výměna mezi dvěma mistry pera, která se brzy po vydání stala mezinárodním bestsellerem.

Číst více
349,00 Kč Doporučená cena
V prodeji
Podobné

Detailní informace

Počet stran 304
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 13.06.2022
Formát 120x190 mm
Hmotnost 0,297 kg
Jazyk čeština
Ilustrátor Sabina Chalupová
Původní název Ennemis public
Původní jazyk francouzština
Překladatel Alan Beguivin
EAN 9788076016675
Věk od 18
Typ Kniha
Vazba brožovaná lepená s chlopněmi

Recenze

aktualne.cz - Proč jsou intelektuálové na odstřel. S Houellebecqem je menší nuda než s Lévym

„Svět se definitivně změnil. Intelektuálové už nejsou ani avantgardou lidstva, ani přecitlivělými jedinci upozorňujícími na možná společenská nebezpečí, nýbrž "osinou v zadku civilizace"."

aktualne.cz - Proč jsou intelektuálové na odstřel.

...„Svět se definitivně změnil. Intelektuálové už nejsou ani avantgardou lidstva, ani přecitlivělými jedinci upozorňujícími na možná společenská nebezpečí, nýbrž "osinou v zadku civilizace". Stávají se "veřejnými nepřáteli", s nimiž je potřeba zatočit jako s nepříjemným hmyzem."...

A2 - kulturní čtrnáctideník - DOUFAT V OSLNĚNÍ

..„Korespondence mezi spisovatelem Michelem Houellebecqem a filosofem Bernardem­-Henrim Lévym je od počátku inscenovaná pro oko čtenáře. Kniha Veřejní nepřátelé přesto zahrnuje řadu momentů, v nichž se rozhovor oběma autorům zjevně vymkl kontrole. Právě v těchto částech je nejpozoruhodnější."...

Autor knihy

Michel Houellebecq Michel Houellebecq

Michel Houellebecq


Jeden z  nejvýznamnějších současných spisovatelů, jehož knihy vzbuzují vášně po celém světě. Začal jako básník, publicista a fotograf a vystupoval i na koncertech jako rockový hudebník. Autorovou románovou prvotinou je Rozšíření bitevního pole z roku 1994. Kritika ji nejprve odsoudila pro „zvrhlé a pornografické pasáže“, ale čtenáři brzy vykoupili původní náklad i reedice. Kultovní román, přeložený do více než dvaceti jazyků, byl v roce 1999 zfilmován a roku 2004 vyšel i česky v překladu Alana Beguivina. Elementární částice byly ještě skandálnější než první próza, přesto (anebo proto) za ně dostal Goncourtovu cenu. Román psaný nebývale posměšným tónem, doplněný sociologicko-analytickou studií soudobé Francie a popisy erotických scén různě namíchaných párů i „nepárů“, vzbudil protichůdné ohlasy. Roku 2001 vyšel Houellebecqův román Platforma, v němž autor kriticky mapuje současný stav západní společnosti. V roce 2007 vyšla česky próza nazvaná Možnost ostrova, roku 2011 kniha Mapa a území, 2015 román Podvolení a 2019 román Serotonin. V  roce 2020 vychází Eseje, výbor kratších prozaických útvarů, které mapují Houellebecqovu tvorbu napříč několika dekádami.

Zobrazit profil autora

Vyšehrad newsletter

Zajímá Vás, jaké novinky právě vychází a co se děje v knižním světě? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.